Divanı Lügatit Türk Türkçe Anlamı

Divan

Divanı Lügatit Türk Türkçe Anlamı. Eserin adı türk yazı dillerinin lehçelerinin ve ağızlarının dil özelliklerini belirleyen söz varlığını derleyerek bir araya getiren kâşgarlı mahmud kendisine sonsuz bir ün bitmez tükenmez bir kaynak sağlaması dileğiyle elde ettiği bu bilgileri yazıya geçirerek ortaya koyduğu eserine dîvânu lugâtit türk. Bununla birlikte eser yalnızca bir sözlük olmayıp türkçe.

Divan U Lugati T Turk Ciltsiz Kasgarli Mahmud Kitapyurdu Com
Divan U Lugati T Turk Ciltsiz Kasgarli Mahmud Kitapyurdu Com

Eserin adı türk yazı dillerinin lehçelerinin ve ağızlarının dil özelliklerini belirleyen söz varlığını derleyerek bir araya getiren kâşgarlı mahmud kendisine sonsuz bir ün bitmez tükenmez bir kaynak sağlaması dileğiyle elde ettiği bu bilgileri yazıya geçirerek ortaya koyduğu eserine dîvânu lugâtit türk. Türk dilinin ilk sözlüğü olan dîvânü lugātit türk çeşitli türk boylarından derlenmiş bir ağızlar sözlüğü karakterini taşımaktadır. Bununla birlikte eser yalnızca bir sözlük olmayıp türkçe.

Eserin adı türk yazı dillerinin lehçelerinin ve ağızlarının dil özelliklerini belirleyen söz varlığını derleyerek bir araya getiren kâşgarlı mahmud kendisine sonsuz bir ün bitmez tükenmez bir kaynak sağlaması dileğiyle elde ettiği bu bilgileri yazıya geçirerek ortaya koyduğu eserine dîvânu lugâtit türk.

Bununla birlikte eser yalnızca bir sözlük olmayıp türkçe. Türk dilinin ilk sözlüğü olan dîvânü lugātit türk çeşitli türk boylarından derlenmiş bir ağızlar sözlüğü karakterini taşımaktadır. Bununla birlikte eser yalnızca bir sözlük olmayıp türkçe. Eserin adı türk yazı dillerinin lehçelerinin ve ağızlarının dil özelliklerini belirleyen söz varlığını derleyerek bir araya getiren kâşgarlı mahmud kendisine sonsuz bir ün bitmez tükenmez bir kaynak sağlaması dileğiyle elde ettiği bu bilgileri yazıya geçirerek ortaya koyduğu eserine dîvânu lugâtit türk.